Başkan Seçer’den su tüketimine karşı ‘dikkatli olalım’ çağrısı | İmge Gazetesi

 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
Başkan Seçer’den su tüketimine karşı ‘dikkatli olalım’ çağrısı


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, birkaç gündür hüküm süren sıcak hava koşullarının bazı bölgelerde su sıkıntısına neden olduğunu belirterek, vatandaşlara aşırı su tüketimi konusunda dikkatli olma çağrısında bulundu.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, birkaç gündür hüküm süren sıcak hava koşullarının bazı bölgelerde su sıkıntısına neden olduğunu belirterek, vatandaşlara aşırı su tüketimi konusunda dikkatli olma çağrısında bulundu.

Seçer, MESKİ İleri Teknoloji İzleme ve Kontrol Merkezini ziyaret ederek, son günlerde kentte yaşanan su sıkıntıları hakkında bilgi aldı. Sıcaklıkların son günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve öngörülemeyen nüfus artışından kaynaklı olarak Toroslar ve Yenişehir ilçelerinin üst kotlarında aşırı tüketimden dolayı su temininde yaşanan yetersizlikler hakkında bilgi alan Seçer, vatandaşlara da aşırı su tüketimi konusunda dikkatli olma çağrısında bulundu.

“Hüküm süren sıcak hava koşulları bazı bölgelerde su sıkıntısına neden oldu”

Seçer, burada yaptığı açıklamada yaşanılan su kesintilerinin nedenleri ve alınan tedbirler hakkında bilgi vererek , “Birkaç gündür hüküm süren sıcak hava koşulları bazı bölgelerde de su sıkıntısına neden oldu. Doğal olarak havaların ısınmasıyla beraber su tüketimi arttı. Geçtiğimiz kış mevsiminde de özellikle yüksek kesimlerde bizim su depomuz olan Toroslar’a yeterli miktarda kar yağışı olmadı. Zaten yaz mevsiminin sıcak geçmesi durumunda su konusunda bazı sıkıntılar yaşayabileceğimizi düşünüyorduk ve bu anlayışla da tedbirlerimizi aldık. Ancak hava sıcaklığındaki ani değişim, sıcaklığın çok yüksek miktarlarda artması ve nüfusun yoğun olması su kullanımını da çok yüksek miktarda artırdı” ifadelerini kullandı.

“Yaptığımız çalışmalar ve aldığımız ilave önlemler sayesinde çok muhtelif noktalar dışında herhangi bir su kesintimiz yok”

Bölgesel olarak bakıldığında, ortalama su tüketiminde normalinden kat kat fazla artış gözlemledikleri bölgeler olduğundan da söz eden Başkan Seçer, “Doğal olarak da özellikle yüksek kesimlerde merkez ilçemiz olan Toroslar’da ve Yenişehir’de, buraların yüksek bölgelerinde zaman zaman su kesintileri yaşandı. Vatandaşlarımız bu konuda kısa süreli zorluklar yaşadılar ama an itibariyle bu zorlukları da büyük bir oranda gidermiş durumdayız. Yaptığımız bazı çalışmalar, aldığımız ilave önlemler sayesinde an itibariyle şu anda çok muhtelif noktalar dışında herhangi bir su kesintimiz yok” diye konuştu.

“Suyun değerli olduğunu bilmek durumundayız”

Vatandaşlara da seslenen Seçer, küresel iklim krizinin tüm dünyanın mücadele ettiği olumsuz bir tablo olduğundan bahsederek, “Bunun önlemlerini almazsak, önümüzdeki süreçte çok büyük sorunlarla karşılaşabiliriz. Ani iklim değişiklikleri, aşırı yağışlar, kuraklık gibi stabil olmayan iklim koşullarıyla da karşı karşıya kalabiliriz. Bu da bizim hayatımızı olumsuz yönde etkileyecektir. Sıcaklar henüz yeni başlıyor, yaz mevsimine henüz yeni girdik ve tatil dönemi de başlıyor. Genelde bölgemizdeki yurttaşlarımız yaylalara göç edecekler ya da sahildeki yazlık konutlarına gidecekler. Sizlerden şunu istiyoruz; suyun değerli olduğunu bilmek durumundayız” şeklinde konuştu.

Yaklaşan Kurban Bayramında vatandaşların su tüketimine daha da fazla dikkat etmesi gerektiğine vurgu yapan Seçer, “Bu bayramda özellikle periferideki ilçelerde, yaylalarda ve sahillerde şehir dışından da çok misafirlerimiz gelecek. Özellikle bayram döneminde susuzluk yaşamak istemiyorsak lütfen suyu dikkatli kullanalım. Bahçe sulamasında içme suyumuzu lütfen kullanmayınız, araçlarınızı hortumları takıp suyu ziyan edecek şekilde yıkamayınız, hortumları takıp sokağı, bahçenizi, terasınızı yıkayıp suyumuzu zayi etmeyiniz. Hülasa suyumuzu gereksiz yere tüketmeyiniz” diye uyarıda bulundu.

“Yaptığımız yatırımlarla önümüzdeki günlerde bu dönemde yaşadığımız dönemsel sorunları da ortadan kaldıracağız”

İçme suyunun amacı dışında kullanılmaması gerektiğine de dikkat çeken Seçer, şöyle devam etti; "Bizim yaptığımız planlarda sağladığımız su, temiz içme suyu ve adından da anlaşılacağı gibi içme suyu. Bu, sizlerin tüketebileceği, kullanabileceği su. Bunun dışındaki alanlarda yasal olarak da bu suyu kullanmanız zaten mümkün değil. Dolayısıyla sizlerden ricamız; suyun değerini bilmemiz, suyu zorunlu kalmadıkça bol miktarda kullanmamak, ihtiyacımız kadar kullanmak, suyu korumak. Bu doğrultuda da yaşamımızı sürdürmek ve bunu alışkanlık haline getirmek durumundayız. Umut ediyorum yaptığımız yatırımlarla da önümüzdeki günlerde bu dönemde yaşadığımız dönemsel sorunları da ortadan kaldıracağız.”

“Vatandaşlarımızın bize yardımcı olmasını bekliyorum”

Mersin merkezin tükettiği suyun yüzde 85’ini Tarsus’taki Berdan Barajı’ndan aldığını hatırlatan Seçer, “Şu anda terfilerde motorlarımız tam kapasite çalışıyor. Saatte tam kapasite 11 bin metreküp su şehre giriyor. Günlük 250 bin metreküpe tekabül ediyor ve bu su geldiği gibi tüketiliyor. Hatta gündüz saatlerinde giren sudan çok daha fazla tüketimimiz var. Biz akşam yaptığımız bazı hamlelerle depolarımızı tekrar doldurup, günlük sizin su sıkıntısı yaşamanızı önlemeye çalışıyoruz. Bu gerçekler ışığında vatandaşlarımızın bize yardımcı olmasını bekliyorum. Güzel bir bayram geçirmenizi, çocuklarınızla, dostlarınızla, misafirlerinizle huzurlu bir bayram geçirmenizi diliyorum” dedi.

 

 

Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  
  YAZARLAR
   

  FLAŞ HABER

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

İmge Gazetesi Mersin | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
imgegazetesi.com © Copyright 2014-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA