ÇOCUKLARDA BESİN ALERJİSİ TEHLİKELİ OLABİLİR | İmge Gazetesi

 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
ÇOCUKLARDA BESİN ALERJİSİ TEHLİKELİ OLABİLİR


Özel Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Saibe Kılınç, çocukların en sık yaşadığı sağlık sorunlarının başında ’besin alerjisi’ geldiğine dikkat çekerek, "Bazen basit belirtiler gösteren besin alerjisi, acil müdahale gerektirebilecek sorunlara da ned

 

Özel Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Saibe Kılınç, çocukların en sık yaşadığı sağlık sorunlarının başında 'besin alerjisi' geldiğine dikkat çekerek, "Bazen basit belirtiler gösteren besin alerjisi, acil müdahale gerektirebilecek sorunlara da neden olabilir" dedi.

Besin alerjisinin, besin alımından sonra ağız etrafında kızarıklık, yüzde veya vücutta kızarıklık, kaşıntı, dil ve dudakta şişme, egzama şeklinde belirtiler verdiğini ifade eden Dr. Kılınç, sebebi anlaşılamayan kusmaların ve kabızlığın da temel belirtiler olarak değerlendirildiğini söyledi.

ALERJİYE NEDEN OLAN BESİNLER!

Özel Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Saibe Kılınç, "Çocuklarda besin alerjisi teşhisi ve tedavisi kolay değildir. Özellikle herhangi bir ek gıdaya başlandıktan sonra anne, çocukta normal olmayan bazı bulgular tarif ediyorsa burada şüphelenmek gerekir" dedi.

Çocuklarda gıda alerjisi riski yüksek olan besinlerin; yumurta, süt balık, fındık, ceviz, badem, fıstık, soya ve buğday gibi gıdaların olduğunu ifade etti.

İLK 6 AY ANNE SÜTÜ ÖNEMLİ!

Bazı ilaçların da alerjik tepkimelere yol açabildiğine dikkat çeken Dr. Kılınç, "Risk grubunda olan çocuklara özellikle 1 yaşına kadar inek sütü ve ürünleri verilmemelidir. Bebeklerin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi, ileriki dönemde oluşabilecek alerjik hastalıkları büyük oranda azaltır”dedi.

 

Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  
  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

İmge Gazetesi Mersin | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
imgegazetesi.com © Copyright 2014-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA