AHBİB’DEN NİSAN AYINDA 88 MİLYON DOLARLIK İHRACAT | İmge Gazetesi

 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
AHBİB’DEN NİSAN AYINDA 88 MİLYON DOLARLIK İHRACAT


Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Nisan ayında 88,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

 

Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Nisan ayında 88,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yılın Nisan ayında 85 milyon dolar olarak gerçekleşen AHBİB ihracatı, 2019 yılı Nisan ayında % 3 oranında artış gösterdi.

Nisan ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, 2019 yılı Nisan ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektör ihracatının 599 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, sektörün bu dönemde Türkiye toplam ihracatındaki payının % 4 olduğunu belirtti.

Ülkelere göre ihracat rakamlarını da ele alan Arslan, “Irak’a yaptığımız sektör ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre artış göstererek Nisan ayında %22’lik pay ile 130 milyon dolar değerinde sektör ihracatı gerçekleşti. Bunu Suriye ve Birleşik Devletler %6’lık eş pay ile takip etti” şeklinde bilgi verdi.

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak ülke geneli sektör ihracat payımız %14

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin aylık sektör ihracat rakamlarına da değinen Arslan, 2019 yılı Nisan döneminde 88,4 milyon dolarlık Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı gerçekleştirdiklerini ve ülke geneli Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatındaki payın %14 olduğunu belirtti.

En Fazla İhracat Yapılan Ürün Grubu Pastacılık Ürünleri

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2019 yılı Nisan ayı değer bazındaki ihracatını ürün gruplarına göre inceleyen Arslan, 88,4 milyon dolarlık sektör ihracatı içerisinde, pastacılık ürünlerinin 21,6 milyon dolarlık değeri ve % 24’lük payı ile ilk sırada olduğunu kaydetti. Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Pastacılık ürünleri grubunda en fazla ihracat, 8,2 milyon dolar ile ‘tatlı bisküvi ve gofretler’ e ait. Ülkelere göre incelendiğinde ise, 2019 yılı Nisan ayında Irak  % 19’luk payı ve 17,2 milyon dolarlık ihracat değeri ile ilk sırada yer aldı. Ardından, 9,9 milyon dolarlık ihracat değeri ve % 11’luk payı ile Suriye geldi” dedi.

2019 yılında Ocak-Nisan dönemi sektör ihracatımız 349 milyon dolara ulaştı

Arslan, 2019 yılı Ocak-Nisan döneminde Birliğimiz kanalıyla yapılan hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatının 349 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade ederek, “bu dönemdeki sektör ihracatında Irak, Suriye, İran, Yemen, Suudi Arabistan, İtalya, Lübnan ve Almanya Birliğimiz aracılığıyla en çok ihracat yaptığımız ülkeler oldu” dedi.

 

 

 

 Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  
  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

İmge Gazetesi Mersin | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
imgegazetesi.com © Copyright 2014-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA