Mersin Melemez köyünden Cemile Şen’e “İçel Soroptimist Kulübü 2019 Yılın Kadını Ödülü” | İmge Gazetesi

 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
Mersin Melemez köyünden Cemile Şen’e “İçel Soroptimist Kulübü 2019 Yılın Kadını Ödülü”


İçel Soroptimist Kulübü, her yıl 08 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel olarak verdiği göç ve kadın temalı “Yılın Kadını Ödülü” Mersin Melemez Köyü’nden Cemile Şen’e verildi.

 

İçel Soroptimist Kulübü, her yıl 08 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel olarak verdiği göç ve kadın temalı “Yılın Kadını Ödülü” Mersin Melemez Köyü’nden Cemile Şen’e verildi. Şen’e ödülü, Kulüp binasında düzenlenen bir etkinlikle takdim edildi. Etkinlik, yazar İpek Ongun ile birlikte çok sayıda kulüp üyesinin yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi.

Mübadele dönemi Girit’ten Mersin Melemez (İhsaniye) köyüne yerleşen bir ailenin çocuğu olan Cemile Şen, 1958 Mersin doğumlu. Giritli Cemile’nin Yeri adıyla Melemez Köyü’nde kurduğu işletmesinde Girit ve yöreye has tatları tanıtarak bir kadın başarı öyküsüne imza attı. Toros Dağları’nın eteklerinde yarattığı başarısı öyküsüyle yöre kadınlarına rol model olan Şen, aynı zamanda Mersin mutfağının kültürel zenginliklerini de gözler önüne sermekte.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün kadınlar açısından taşıdığı anlam ve önemine dikkat çeken konuşmasında kulüp başkanı Ganime Turan, “Cinsiyet eşitliği için bir harekete geçme çağrısı da ifade eden 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle Yılın Kadını Ödülü’nü Melemez köyünde bir başarı öyküsü yaratan Cemile Şen’e takdim etmek üzere toplandık. Öncelikle şunu söylemek isterim ki, Dünya Kadınlar Günü, bir kutlama değil, anma ve anlama günüdür. 8 Mart, kadınların karşılaştığı ayrımcılığın, şiddetin, bir kez daha dile getirildiği, çözüm üretilmesi gereken bir gündür. Kadınların toplumsal hayatta hak ettikleri yeri alması için demokrasinin gerçek anlamda toplumda uygulanabilmesi önemlidir. Dolayısıyla kadınların haklarının sınırlandırılması, hiçe sayılması kabul edilemez. 8 Mart, kadının kendi haklarının farkında olması, bunlar için mücadele etmesi, özgür ve bilinçli olarak haklarını kullanması demektir. Konuşmamı Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle bitirmek istiyorum, ‘İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin. Mümkün müdür ki, bir cinsin yarısı toprağa bağlı kaldıkça öteki yarısı göklere yükselebilsin’… Kendilerine sunduğumuz bu ödülü kabul ederek bizleri onurlandıran sayın Cemile Şen ve siz değerli üyelerimize saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  
  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

İmge Gazetesi Mersin | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
imgegazetesi.com © Copyright 2014-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA