MEME KANSERİ İÇİN SADECE DOKTORUNUZU DİKKATE ALIN | İmge Gazetesi

 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
MEME KANSERİ İÇİN SADECE DOKTORUNUZU DİKKATE ALIN


Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Halil Karakan, meme kanserinin teşhis ve tedavisinde uzman hekimler dışında hiç kimsenin yönlendirmelerinin dikkate alınmaması gerektiğini söyledi.

 

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Halil Karakan, meme kanserinin teşhis ve tedavisinde uzman hekimler dışında hiç kimsenin yönlendirmelerinin dikkate alınmaması gerektiğini söyledi.

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle Mersin'in Tarsus ilçesindeki Medical Park Hastanesi farklı kurumlarla birlikte etkinlikler organize ediyor. Bu kapsamda Medical Park Tarsus Hastanesi, Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi Tarsus Grubu ve AK Parti Tarsus İlçe Başkanlığı Kadın Kolları işbirliğiyle seminerler düzenledi. Hastanede görev yapan Dr. İbrahim Halil Karakan, Tarsus Belediyesi Ülker Aydın Yaşlılar Erinç Evi ve AK Parti Tarsus İlçe Başkanlığı'ndaki etkinliklerde, kadınları bilgilendirdi. Op. Dr. Karakan yaptığı sunumlarda, meme kanserinde teşhis ve tedavi için uzman hekimler dışında kimsenin fikir ve tavsiyelerinin dikkate alınmaması gerektiğini vurguladı.

Bitkilerin suyuyla kanser geçmez

Seminerlerde yaklaşık 150 kadınla bir araya gelen Op. Dr. İbrahim Halil Karakan, birçok kanser türünde olduğu gibi meme kanseri için de kulaktan dolma yanlış bilgiler ve yetkisiz kişilerin yönlendirmeleriyle karşılaşıldığını belirtti. Op. Dr. Karakan, “Meme kanseri için teşhisi sadece uzman hekim koyabilir. Hekim dışında kimsenin ‘Sende kanser yoktur' ya da benzeri sözlerini dikkate almayın. Ayrıca kanser bazı bitkileri kaynatıp suyunu içerek, bazı yemekleri yiyerek ya da yemeyerek geçecek bir hastalık değildir. Hastanın durumuna ve hastalığın seviyesi gibi birçok etkene göre uygulanan bilimsel yöntemlerle tedavi edilen bir hastalıktır” dedi.

Çocuk yapma yaşı önemli

Tarsus İlçe Sağlık Müdürü Dr. Füsun Kaleli, Medical Park Tarsus Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Yasemin Halefoğlu ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Hümeyra Yıldırım'ın da konuk olarak katıldığı seminerlerde Op. Dr. İbrahim Halil Karakan, meme kanseri risk faktörleri hakkında da bilgi verdi. Op. Dr. Karakan, meme kanserinde değiştirilemeyen ve değiştirilebilir risk faktörlerini şöyle sıraladı.

Değiştirilemeyen risk faktörleri:

Yaş, cinsiyet, diğer memede geçmişte kanser vakası görülmüş olması, over, uterus, kolon kanseri hikayesi, erkeklerde büyük meme ve ailede erkek meme kanseri görülmüş olması, ailede (1. derece yakınlar) meme kanseri görülmüş olması, klinefelter sendromu (erkeklerde)

Değiştirilebilen risk faktörleri:

Hiç doğum yapmamak veya ilk doğumu 31 yaşından sonra yapmak, oral östrojen ilaçları, alkol ve sigara, fazla kilo, hareketsiz yaşam, radyasyona maruz kalmak.

Bu belirtilere dikkat

Genel Cerrahi Uzm. Op. Dr. İbrahim Halil Karakan, meme kanseri belirtileri hakkında ise şu bilgileri verdi:

Kitle: Meme kanserinin en erken belirtisi, çoğu kez tek, ağrısız ya da hafif ağrılı, kısmen sınırları belirlenen, gerginliği olmayan, hareketi sınırlı ve sert bir kitledir.

 Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  
  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

İmge Gazetesi Mersin | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
imgegazetesi.com © Copyright 2014-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA