TORUNUNA BAKAN BÜYÜKANNELERE PRİM DESTEĞİ YERİNDE BİR PROJE | İmge Gazetesi

 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
TORUNUNA BAKAN BÜYÜKANNELERE PRİM DESTEĞİ YERİNDE BİR PROJE


TORSEM Müdürü Doç. Dr. Mert Aktaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, torununa bakan büyükannelere prim desteği sağlamasının yerinde bir uygulama olduğunu söyleyerek, TORSEM’in Anne Üniversitesi Programı’nın da bu uygulamayı desteklediğine dikkat çekti.

 

TORSEM Müdürü Doç. Dr. Mert Aktaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, torununa bakan büyükannelere prim desteği sağlamasının yerinde bir uygulama olduğunu söyleyerek, TORSEM’in Anne Üniversitesi Programı’nın da bu uygulamayı desteklediğine dikkat çekti.

Toros Üniversitesi Sürekli Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi(TORSEM) Müdürü ve İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mert Aktaş, herkesin merakla beklediği gündem konusu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, “Torununa Bakan Büyükannelere Prim Desteği” nin yerinde bir uygulama olduğunu dile getirdi. Doç. Dr. Aktaş, İzmir, Bursa, Antalya, İstanbul ve Ankara'da pilot uygulaması yapılan bu projenin, TORSEM’in Anne Üniversitesi Eğitimi ile örtüştüğünü vurgulayarak şunları ifade etti:“‘Ağaç yaş iken eğilir’ diye bir atasözümüz var. Bu söz çocuğun 5 yaşına kadar aldığı eğitimin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Çocuk aslında dış dünyaya ilişkin birçok doneleri bu yaşlarda öğreniyor. Bu yaşta öğrenilen şeyler sonradan pek az değişiyor. Dolayısıyla bizim verdiğimiz Anne Üniversitesi Eğitimi, Bakanlığı’mızın uygulamasını destekliyor ve birebir örtüşüyor”.

“DAHA BİLİNÇLİ EBEVEYNLER YETİŞECEK”

Anne Üniversitesi Eğitimi sayesinde daha bilinçli ebeveynler yetişeceğini aktaranDoç. Dr. Aktaş,“Bakanlığımızın da maddi desteği ve bizim açtığımız Anne Üniversitesi Eğitimi ile birlikte çocuklara bakan anneanne ve babaannelerin daha bilinçli daha eğitimli bir şekilde bu işi yapmaları sağlanacaktır. Anne Üniversitesi Programı’nda amaç, ebeveynlerin çocuklarını daha bilimsel fikirlere açık, daha bilinçli bir şekilde yetiştirmelerini sağlamak. Onlara daha iyi şekilde bakmalarını sağlamak. Çocuk yetiştirmek, çocuk geliştirmek veçocuk büyütmek birbirinden farklı şeyler. Çocuk yetiştirmek ve geliştirmek: o çocuğun doğru yaş evrelerinde doğru psikolojik ve fiziksel etkinliklere tabii tutmak, onun psikolojik gelişimini yakından izlemek kontrol etmek, daha kendi kendine yetebilen çevresini doğru şeklide tanıyan doğru şekilde anlamlandıran bir birey olarak yetiştirmeye çalışmak demek. Çevresini sorgulayan yaratıcı düşünebilen, eleştirel düşünebilen bireyler yetiştirmek aslında. ‘Bir çocuk yetiştir, dünyayı değiştir’ şeklindeki slogan çok doğru. Çocuk yetiştirmek böylesine meşakkatli bir şey”dedi.

“EĞİTİMLERİMİZ ARA ELEMAN AÇIĞINI KAPATMAYA YÖNELİK”

TORSEM’in geliştirdiği eğitim programlarının aynı zamanda mevcut sektörlerdeki ara eleman açığını kapatmaya yönelik olduğunubelirten Doç. Dr. Mert Aktaş, “Üniversiteler belirli konularda belirli elemanları yetiştiriyorlar. Bir de üniversitelerin program açmadığı yetemediği belirli alanlar var. Biz bu konularda eleman yetiştirmeye özellikle çaba sarf ediyoruz. Çocuk gelişimi ile ilgili bir eğitim açtık ve Çocuk Gelişimi Programlarını destekliyor. Çocuk Gelişimi Bölümü bizim üniversitemizde 4 yıllık program olarak veriliyor ama bir taraftan lise mezunu olup, çocuk bakımı yapabilecek çocuk gelişimi ile ilgilenebilecek çocuklara belirli bir oranda rehberlik edebilecek insanlar var. Bu insanları mesleğe kazandırıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın akredite ettiği ‘Çocuk Gelişimi Programı’ ile meslek sahibi yapıyoruz. Aslında biz bu arada bir ara elaman yetiştirmiş oluyoruz” dedi.

“BİLGİLERİMİZİ TAZELEMEK ZORUNDAYIZ”

Aktaş, gelişen teknoloji ile birlikte bilgilerin de devamlı tazelenmesi gerektiğine vurgu yaparak, “1980’lerden sonra dünyadaki gelişmeler o kadar hızlı ilerliyor ki insanları okul sıralarında üniversite sıralarında aldıkları eğitim onları yaşam boyu götürecek durumda değil. Bir mühendisi ele aldığımızda mühendislik teknolojisinin sürekli değiştiğini görüyoruz. TORSEM olarak açtığımız programlarla insanları iş hayatına daha hazır bir hale getirmeye çalışıyoruz. Onların değişimini yakalamaya çalışıyoruz. Aynı bilgi ile çok uzun süre ileriye gidemiyoruz. O yüzden bilgilerimizi de sürekli tazelememiz lazım. Sürekli Eğitim Merkezleri bu bilgilerimizi tazelerken açtıkları eğitimlerle de insanların profesyonellerin önüne çok güzel fırsatlar sunmuş oluyor” şeklinde konuştu.

 

 Etiketler : Toros Üniversitesi
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  


  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

İmge Gazetesi Mersin | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
imgegazetesi.com © Copyright 2014-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA