AŞI İLE MENENJİTSİZ BİR DÜNYA MÜMKÜN | İmge Gazetesi

 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
AŞI İLE MENENJİTSİZ BİR DÜNYA MÜMKÜN


24 Nisan Dünya Menenjit Günü ve 20-25 Nisan Avrupa Aşı Haftası dolayısıyla görüş belirten Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Aşı Çalışma Grubu Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 2 yaş altındaki çocukların, kalabalık ortamlardaki insanların, bağışıklık sistemi düşük olanların, yaşlıların v

 

24 Nisan Dünya Menenjit Günü ve 20-25 Nisan Avrupa Aşı Haftası dolayısıyla görüş belirten Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Aşı Çalışma Grubu Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 2 yaş altındaki çocukların, kalabalık ortamlardaki insanların, bağışıklık sistemi düşük olanların, yaşlıların ve sağlık personelinin menenjit riski altında olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan menenjit aşılarıyla bu ölümcül hastalıktan kurtulmanın mümkün olduğunun altını çizerek, insanları aşılanmaya davet etti.

 

Menenjitin beyin zarlarının iltihabı anlamına geldiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, menenjitin sebeplerini şöyle açıkladı: “Beyni çevreleyen üç zar vardır. Bunlardan ikisinin arasında bulunan sıvı beynin travmalarda zarar görmesini önler. Ancak burası bağışıklık sisteminin hiç çalışmadığı bir bölge olduğundan, mikroplar oraya ulaştığı zaman çok kolaylıkla iltihap kapabilir. Menenjit, hayati bir organ olan beynin etrafındaki dokuların iltihabı olduğu için, ciddi zararlara yol açabilir. 1940’lı yıllarda, modern tedavi yöntemleri olanantibiyotikler bulunmadan önce, menenjit hastalığı büyük oranlarda ölümle sonuçlanıyordu. Antibiyotik tedavisine geçildikten sonrasında bile ölüm oranları %10'lar civarında devam ediyor. Menenjite neden olan 3 önemli bakteriden Hib ve pnömokoka karşı bütün Türk çocukları aşılanıyor. Bu nedenle günümüzde %90 vaka meningokok adı verilen bakteri ile gelişiyor.

Menenjit, ciddi ve kalıcı sağlık sorunlarına neden olabilir

Menenjit geçiren hastalarda en sık görülen kalıcı hasarlardan birinin işitme kayıpları olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, şöyle devam etti: “Bunun dışında menenjitöğrenme güçlükleri, sara nöbetleri vefelç gibi ciddi sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Hekim gözüyle baktığınız zaman,meningokok bakterisinin neden olduğu kan iltihabı bir hekimin karşılaşabileceği en kötü, en çok korkutan tablodur. Çünkü çok hızlı seyreden bir hastalıktır. Yaşayanlarda da dolaşım bozukluğuna bağlı kol, bacak kayıpları olabilNir. Bu hastalık grip nezle gibi çok sık görülen bir hastalık değildir fakat öldürücü ve sakat bırakıcı bir hastalıktır. Menenjitte ölüm oranı %10’dur.Ancak sepsis denilen, kana mikrop karışmasıyla seyreden tablo oluşursa ölüm oranları %20-30’dur.”

Kalabalık ortamlarda dikkat edilmeli!

Kalabalık ortamlara dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şöyle söyledi: “İki yaşın altındaki çocuklar, mikropla karşılaşma olasılığı olan sağlık personeli, bağışıklık sorunları olan kişiler, kreşler, okullar, kışlalar gibi kalabalık yerlerde yaşayanlar risk altında. ÖrneğinHac sırasında bu risk artıyor. Hacılar kendileri aşılandıklarında hastalıktan korunuyorlar fakat mikrobu boğazlarında taşıyarak getiriyorlar ve kendileriyle temas edenlere bu mikrobu bulaştırıyorlar.” Menenjitin belirtilerinden bahseden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şunları söyledi: “Çok küçük çocuklarda belirtileri çok gizli seyrediyor. Çok hafif bir ateşle, bazen vücutta bir döküntüyle kendini belli ediyor. Bu sebeple tanı koymak zor oluyor veya tanı konduğu zaman geç kalınmış olabiliyor. Çünkü bu hastalık çok hızlı seyrediyor. Daha büyük çocuklarda ise ateş kusma ve baş ağrısı görülüyor.”

Menenjite karşı en etkili korunma yöntemi aşı!

Aşının önemini vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şunları söyledi: “Bütün menenjit vakalarının sadece %3'ü risk gruplarında oluyor, geri kalan %97 isesağlıklı insanlarda görülüyor. Aşının gerekli olmasının sebeplerinden biri yetişkinlerin %10'unun boğazlarında bu mikrobu taşıyor olması. Yani genelde bu mikroptan kaçınmak mümkün olmuyor. Örneğinotobüse biniyoruzve mikrobu taşıyan insan yanımızda oturuyor. Bu mikroba karşı tek etkili korunma yöntemi aşılamadır.”

Aşılar Türkiye'de yılda 14 bin hayat kurtarıyor!

Aşı haftasından bahseden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şunları söyledi: “Türkiye için ele alırsak, eğer aşılama yapmazsak yılda 14.296 ölüm meydana gelir, birçok sakatlık ortaya çıkar ve yılda 20 milyar euro kaybımız olur. Bu rakamlar Türkiye’ye ait rakamlar. Bunu dünyaya yansıttığımız zaman çok daha büyük rakamlar çıkar ve bu hiçbir felaketle kıyaslanamaz. Belki trafik kazalarıyla kıyaslanabilir. Türkiye'de yılda trafik kazası sebebiyle yaklaşık 40.000 civarında ölüm meydana geliyor ama bunun önlenmesi aşıyla korunabilen hastalıklar kadar kolay değil. Ya da insan öldüren çok sayıda kanser var amakanserin aşı gibi bir koruyucu yöntemi yok. Dolayısıylaaşıyı, mevcut koruyucu yöntemler içerisinde kıyaslayabilecek bir örnek bile yok. Bütün insanlara sigarayı bıraktırsanız bile aşıyla elde edebileceğiniz faydanın en fazla %1'ini elde edersiniz.”

 Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  


  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

İmge Gazetesi Mersin | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
imgegazetesi.com © Copyright 2014-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA