ALZHEİMER; BUZDAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ | İmge Gazetesi

 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
ALZHEİMER; BUZDAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ


Akdeniz Kent Konseyi, özellikle ileri yaşlarda rastlanan ve unutkanlık gibi belirtileri olan Alzheimer hastalığı hakkında bir konferans düzenledi

 

Akdeniz Kent Konseyi, özellikle ileri yaşlarda rastlanan ve unutkanlık gibi belirtileri olan Alzheimer hastalığı hakkında bir konferans düzenledi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Alzheimer Derneği Mersin Şube Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge, hastalıktan korunmanın en önemli faktörünün her yaşta kalp-damar sağlığına dikkat etmek olduğunu vurguladı.

Akdeniz Kent Konseyi, Alzheimer Derneği Mersin Şubesi ile ortaklaşa bir konferans düzenledi. İleri yaşlarda görülen ve günlük yaşamsal aktivitelerde azalma, hafıza kaybı, unutkanlık gibi belirtileri bulunan Alzheimer hastalığı hakkında bilgi vermeyi amaçlayan konferans, Akdeniz Belediyesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Konferansa Akdeniz Kent Konseyi Eş Başkanları Canan Yüce ve Faik Burakgazi, Akdeniz Belediyesi Eş Başkan Yardımcısı Bedrettin Gündeş, Belediye Meclis Üyeleri, Tümbelsen Mersin Şube Başkanı Mustafa Özbay, Akdeniz Kent Konseyi bileşenleri ve yurttaşlar katıldı. Konferansın açılış konuşması için söz alan Akdeniz Kent Konseyi Eş Başkanı Faik Burakgazi, tüm konuklara teşekkür etti. Alzheimer hastalığını tanıdıkça onun üzerinde çok daha fazla düşünmenin gerekli olduğuna inandığını dile getiren Konsey Eş Başkanı Burakgazi, “Özellikle bu hastalık konusunda Mersin’de Prof. Dr. Aynur Özge ve ekibinin bir farkındalık yarattığını düşünüyorum. Geçtiğimiz günlerde Akdeniz Kent Konseyi olarak Huzurevine bir ziyaret gerçekleştirdik. Bu ziyarette, daha birkaç ay öncesine kadar bizimle aynı sıraları paylaşan, kent ve ülke gündemine ilişkin değerlendirme ve tespitler yapan bir büyüğümüzün, kısa süre içerisinde bu hastalıktan muzdarip olduğunu gördüm. Alzheimer bizim yakından bilmemiz, koruyucu tedbirler almamız gereken bir hastalık. Bu noktada bize bu şansı sunan Alzheimer Derneği Mersin Şubesi ve onun değerli Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge hocamıza da teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

“Aktif bir sosyal hayat yaşayalım”

İnsanların yaşlandıkça zihinsel ve fiziksel becerilerinin yavaş bir biçimde azaldığını ifade eden konuşmacı Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge Alzheimer hastalığında ise bu konuda son derece hızlı bir süreç yaşandığına işaret etti. Beyindeki hücrelerin zarar görmesi ve nöronların bağlantılarının zayıflaması nedeniyle yaşanan hastalığın sadece çok küçük bir oranda genetik nedenleri olabildiğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Aynur Özge, “Ortalama ömür uzuyor, dünya ve ülkemiz giderek yaşlanıyor. İnsanların sosyalliklerinin azalması, yaşlanmayı hızlandırıyor. Erken tanı ve alınacak birtakım tedbirler ile hastalığın önüne geçmek ya da ilerlemesini önlemek mümkündür. Alzheimer hastalığının erken evrelerinde yakın dönem olayları hafızaya kaydetme güçlüğü, kelime-yön güçlükleri yaşanır. Karmaşık aktiviteler, hobiler sürdürülemez ve yeni bilgi-beceriler öğrenilemez. Orta evrede yeni yaşananlar hemen tümüyle unutulur, uzak bellekte ve ifadede bozulmalar başlar. Yakın çevrede kaybolma, eve bağlanma, hezeyan ve hayal görme başlar. İleri evrede ise sadece anı parçacıkları kalır, konuşma zamanla tamamıyla kaybolur ve yürüme güçlüğü çekerek giderek yatağa bağlanır” diye konuştu.

Alzheimer hastalığı riskini arttıran faktörler olduğunu da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Özge, “Yaş, kalp-damar ve beyin-damar hastalıkları, hipertansiyon, obezite, lipit metabolizması bozuklukları, uzamış depresyon, kronik stres, sigara, izole yaşam tarzı, düşük eğitim düzeyi ve bazı çevresel faktörler hastalık riskini arttırıyor. Hastalık riskini asgariye indirmek için mutlaka aktif bir sosyal yaşamımız olmalıdır. Akdeniz diyeti ve antioksidan desteği, yeterli fiziksel ve entelektüel aktivite, kardiyovasküler stabilite, düşük vücut kitle indeksine sahip olmak bizi Alzheimer hastalığından uzak tutacaktır. Unutmayalım ki bunama yaşlanmanın doğal bir sonucu değildir. Beynin hastalanması sonucu ortaya çıkar ve yalnızca unutkanlıktan ibaret değildir. Her türlü önleme rağmen bu hastalığa yakalananlar da iyi yaşayabilirler. Alzheimer hastaları da saygın ve onurlu bir yaşam sürmelidirler” diyerek sözlerini tamamladı. Konferansın sonunda Alzheimer Derneği Yaşlı Yaşam Merkezi hobi atölyesinde üretilmiş olan plaketler takdim edildi. Kent Konseyi Eş Başkanı Faik Burakgazi de Prof. Dr. Özge’ye bir buket çiçek takdim etti ve konferans sona erdi.

 Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  


  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

İmge Gazetesi Mersin | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
imgegazetesi.com © Copyright 2014-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA