HER 5 KİŞİDEN 1’İ REFLÜ | İmge Gazetesi

 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
HER 5 KİŞİDEN 1’İ REFLÜ


Özel Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Onur Bora Aslan, Türkiye’de her 5 kişiden en az 1’inin reflü hastası olduğunu belirterek, çağımızın hastalığı haline gelen reflünün doğru tanı ve tedavi yöntemleri ile yok edilebileceğini söyledi

 

Özel Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Onur Bora Aslan, Türkiye’de her 5 kişiden en az 1’inin reflü hastası olduğunu belirterek, çağımızın hastalığı haline gelen reflünün doğru tanı ve tedavi yöntemleri ile yok edilebileceğini söyledi.

Özel Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi doktorlarından Op. Dr. Onur Bora Aslan, reflü hastalığı ile ilgili bilgiler verdi. Ülkemizde reflünün tanı ve tedavisinde zaman zaman yanlışlar yapıldığını kaydeden Dr. Aslan, çağımızın hastalığı haline gelen reflü’nün doğru tedavi yöntemleriyle yok edilebileceğini söyledi. " Hekime muayene olmadan kendi kendilerine veya çevreden edinilen bilgiler ile tanı koyup eczaneden aldıkları ilaçlar ile tedavi oluyorlar. Sonuç alamayınca hekime başvuruyorlar. Uzun süre ilaç kullanımına bağlı yemek borusunda ve midede kalıcı hasarlar meydana geliyor” dedi.

HER REFLÜ İLAÇLA TEDAVİ EDİLMEZ

Her reflünün ilaçla tedavi edilmediğini ifade eden Op. Dr. Onur Bora Aslan, tedavinin gecikmesiyle yaşam kalitesinin düştüğüne dikkat çekti. Dr. Aslan aynı zamanda "hastaların çoğunun laparoskopikreflü ameliyatları ile şikayetlerinden kurtulabileceğini, ilaç tedavisi uygulamayanlar, ilacın yan etkilerine maruz kalanlar, tedaviye rağmen şikayetleri tekrarlayan genç hastalar, yemek borusu dışındaki hastalıklar (astım, öksürük, larenjit, farenjit),

yemek borusunda kanserleşen hücresel değişimler, ph metre ile reflü şikayetlerin tekrarının tespit edilen hastalar, yemek borusu alt uç gevşekliği, yemek borusu ve mide fıtıkları, kanamaya neden olan reflü gibi anatomik değişikliklerin olması durumunda ameliyatla tedavi kaçınılmaz oluyor” şeklinde konuştu.

LAPAROSKOPİK AMELİYATLA REFLÜDEN KURTULUN

Laparoskopikreflü ameliyatları ile hastaların büyük çoğunluğunun reflü şikayetlerinden kurtulduğunu söyleyen Aslan, “Ameliyat sonrası ilaç kullanan hasta sayısı oldukça azdır. Yemek yeme alışkanlıklarının, beslenme ve stres kontrolünün sağlandığı hastalarda ilaca bile gerek kalmayabilir. Ameliyatta amaç varsa mide fıtığını tamir etmek ve asitin geri kaçmasını engellemektir. Bu nedenle en sık tercih ettiğimiz yöntem laparoskopiknissenfundoplikasyon yöntemidir. Laparoskopikreflü ameliyatında hastalar daha az ağrı çeker. Hastaların hastanede kalış süresi kısadır. Bir gün hastanede kalıp ertesi gün gıda alabilirler. Ameliyattan sonra 4.-5. günde kişi normal yaşamına devam edebilir. Hastalar kendileri yeniden doğmuş gibi hissederler” dedi.

 Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  


  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

İmge Gazetesi Mersin | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
imgegazetesi.com © Copyright 2014-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA