Meme Kanseri Tarama Aracı Mart Sonuna Kadar Mersinlilerin Hizmetinde | İmge Gazetesi

 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
Meme Kanseri Tarama Aracı Mart Sonuna Kadar Mersinlilerin Hizmetinde


Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı’nca Mart ayı sonuna kadar Mersin’e gezici Meme Kanseri Tarama Aracı tahsis edildiğini belirterek, tarama aracının Yenişehir Toplum Sağlığı Müdürlüğü önünde hizmete başladığını bildirdi

 

Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı’nca Mart ayı sonuna kadar Mersin’e gezici Meme Kanseri Tarama Aracı tahsis edildiğini belirterek, tarama aracının Yenişehir Toplum Sağlığı Müdürlüğü önünde hizmete başladığını bildirdi.

Halk Sağlığı Müdürü ve Mersin Sağlık Müdür Vekili Dr. Kemik, Yenişehir Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Tuğba Duygu Yılmaz ve Yenişehir İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ayşe Arslan ile birlikte, vatandaşların hizmete daha kolay ulaşması ve taramalar hakkında farkındalığın arttırılması amacıyla gönderilen Meme Kanseri Tarama Aracı’nı yerinde inceledi.

Dr. Kemik, burada yaptığı açıklamada, kanserin günümüzde ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alarak, önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini koruduğunu söyledi. Tanı ve tedavisi birçok farklı uzmanlık dalının işbirliğini gerektiren, hem tıbbı hem mali açıdan meşakkatli bir süreci olan kanserin erken tanı konulduğunda yüksek oranda tedavi edilebilir ve korunulabilir bir hastalık olduğuna dikkat çeken Kemik, “Kanserin artan sıklığı, önemi ve maliyeti, kanserin önlenmesi, erken tanı ve tarama faaliyetlerini ön plana çıkarmaktadır. Bu amaçla ilimizde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri, ayrıca Toplum Sağlığı Merkezlerinde görevli sağlık personeli, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları tarafından kanserle mücadele çerçevesinde meme kanseri, kalın bağırsak kanseri ve rahim ağzı kanseri ile ilgili tarama programları yürütülmektedir. Toplum tabanlı meme kanseri taramasında kullanılmak üzere Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığınca ilimize tahsis edilen mobil kanser tarama aracı Mart ayı sonuna kadar Yenişehir Toplum Sağlığı Merkez binası önünde hizmet verecektir. Vatandaşlarımızın sevdikleriyle geçirecekleri güzel, huzurlu ve sağlıklı günler adına kanser taramalarını aile hekimlerinden talep etmelerini öneriyoruz” dedi.

 

Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER


  HABER ARA
 
 
  
  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

İmge Gazetesi Mersin | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
imgegazetesi.com © Copyright 2014-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA